Nitráty


 

Nitráty mají společnou tu vlastnost, že po jejich požití se z nich v krevním řečišti našeho těla začne uvolňovat oxid dusnatý (NO). Tato látka má vliv na tepny a způsobuje jejich rozšíření. Rozšíření tepen za prvé umožní lepší průtok krve a za druhé sníží krevní tlak.


 

Využití: Výše uvedené efekty se využívají v léčbě Angíny pectoris a léčbě vysokého krevního tlaku. AP je velmi nepříjemná námahová /či klidová/ bolest na hrudi, příčinou je horší prokrvení srdce při zúžených koronárních tepnách. Nitrát po aplikaci roztáhne mj. i koronární cévy a tím zlepší průtok krve do srdečního svalu. Bolesti vymizí. Nitrát lze použít i při infarktu myokardu za předpokladu, že dotyčný jedince nemá příliš nízký tlak.

 

U léčby vysokého tlaku je situace obdobná – nitrát způsobí roztažení tepen a tím pokles tlaku. Nitráty se v tomto ohledu používají spíše k rychlému zvládnutí příliš vysokého tlaku a nikoliv jako dlouhodobý lék.

 

Nitráty lze podávat v tabletové formě, ve formě spreje i ve formě nitrožilní. Účinné látky se

až tak moc neliší – jde prostě jen o to, do jaké lékové formy se zpracují. Celkově bych je dle důvodu podání rozdělil na 3:

 

a) Zvládnutí náhlé bolesti u angíny pectoris či při IM – V tomto případě se používá tableta či sprej, kterou si postižený člověk dá (v případě spreje vstříkne) pod jazyk. Nitrát se rychle vstřebá sliznicí dutiny ústní a má rychlý efekt spojený s vymizením bolesti. Do této skupiny patří například sloučenina isosorbid dinitrát, která je obsažena ve spreji Isoket. Nebo sloučenin glycerol trinitrát ve formě podjazykové tabletky Nitroglycerin.

 

b) Preventivní užívání nitrátů k snížení rizika záchvatu bolesti u anginy pectoris – v tomto případě se používají tabletové formy, z nichž se nitrát pomalu uvolňuje. Obvykle se užívá 1x denně. Do této skupiny patří např. sloučenina isosorbid mononitrát, která je obsažena v léku Mono Mack Depot.

 

c) Podání nitrátu při velice vysokém tlaku – V tomto stavu dáváme přednost formám nitrátů uzpůsobeným k nitrožilnímu podání. Lze jej aplikovat v infuzi, nebo dávkovací pumpou, která požadované množství pomalu vtlačuje do organismu pacienta. Z používaných účinných látek je to např. již výše zmíněný Isosorbid dinitrát (roztok Isoket) či glycerol trinitrát (roztok Perlinganit).

 

Pozn.: Zápis v dokumentaci vypadá v takovém případě například takto:

Perlinganit 2 amp 50ml i.v. / 24 hodin – Perlinganit má totiž lahvičky s roztokem po 50 mililitrech. 1 mililitr odpovídá 1 miligramu nitrátu a výše uvedenou rychlostí tak do pacienta potečou cca 4 mililitry (miligramy) za hodinu, což je uspokojivé množství. Pacientovi je nutno monitorovat krevní tlak a dle potřeby je možno rychlost podávání dále upravit.


 

: nízký tlak se všemi důsledky – únava, motání hlavy, omdlévání, bolesti hlavy, palpitace. V takovém případě dávky nitrátů snižujeme, či nitráty vysazujeme.


 

Molsidomin má účinky podobné nitrátům, s menším rizikem vzniku tolerance.

Zástupci: Corvaton, Molsihexal


 


 

Základní skupiny léčiv používaných při angíně pectoris a mechanismus jejich účinku


 

Skupina léčiv

Mechanismus účinku

nitráty

Snížené předtížení (snížení žilního tonu), podpora kolaterálního oběhu

Β-blokátory

Zpomalení srdeční frekvence, snížení kontraktility, snížení systolického tlaku

Blokátory Ca2+kanálů

Snížení předtížení i dotížení, zvýšení koronárního průtoku

Kyselina acetylsalicylová

Antiagregační působení